Revit 2020 Path Of Travel

Revit 2020 Path Of Travel

11:30 07 Mayıs de Genel
0 Yorum
Daha önceki Revit versiyonlarında  Dynamo yardımı ile Yangın vb durumlarda en kısa ve en uygun yoldan kaçış yolu hakkında bir yazı  yazıp video paylaşmıştım.
Revit 2020 de gelen Benzer  özelliklerden  “Path of Travel” eklentisi ise kullanımı kolay ve oldukça işe yarar durumda 🙂
Yangın Kaçış Yolu ve Risk Değerlendirme Raporu hakkında ilgili Link’e Buradan Ulaşabilirsiniz.

Yeni Seyahat Yolu özelliği bir “başlangıç ​​noktası” ve bir “bitiş noktası” seçmenize olanak sağlar. Revit, otomatik olarak iki nokta arasındaki en kısa yolu hesaplar. Bu duvarlardan kaçınacağı ve kapıları bulmaya çalıştığı anlamına gelir.

Bu “Seyahat Yolları Yolu” etiketlenebilir. Aşağıdaki resimde, yolun uzunluğunu belirtmek için yeni bir özel etiket oluşturduk.

rp-yolu-of-the seyahat-tag.png

Varsayılan olarak, seyahat çizgileri yolu benzersiz ve özel bir çizgi stili kullanır. Bu varsayılan çizgi stilini kullanabilir veya Seyahat Hatlarının örnek özelliklerinden birini seçebilirsiniz. Farklı yollar için çeşitli çizgi stilleri kullanabilirsiniz.

Varsayılan olarak, seyahat yolu herhangi bir nesneyi önleyecektir. Aşağıdaki örnekte bir mobilya elemanı ekledik. Seyahat yolunu seçin ve “güncelle” düğmesine tıklayın. Bu yeni nesneye uyum sağlayacak.

rp-updated-seyahat-path.png

Kaçınılması gereken hangi model elemanlarının “engeller” olarak değerlendirilebileceğini belirleyebilirsiniz. Analiz et sekmesindeki Seyahat Yolu aracının hemen altındaki küçük oka tıklayın. Ardından, otomatik yol hesaplama tarafından kullanılmasını istemediğiniz kategorilerin işaretini kaldırın. Revit ayrıca tüm gizli ve yıkılmış unsurları görmezden gelecektir.

RP-yol analizi-ignored.png

Görünümün altında, öğelerin seyahat yolu hesaplamalarında kullanılacağı bir yükseklik aralığı belirtin. Bu, bu aralığın üstündeki veya altındaki öğelerin yolu etkilemeyeceği anlamına gelir.

Filtreler ayrıca mesafe çizgilerinin yolunu renklendirmek için de kullanılabilir. Aşağıdaki örnekte, 12 metreyi geçen tüm seyahat yolu çizgileri için kırmızı bir filtre ayarladık.

RP-filtre override.png

Son olarak, Yolculuk Yolu hatları planlanabilir. Aşağıdaki örnekte yukarıdaki plan için bir program oluşturuyoruz. Burada ne kadar bilginin kullanılabileceğine şaşırdım. Belirli bir seyahat yolunu kullanarak birinin çıkmasının ne kadar süreceğini hesaplamak için bir hız ayarlayabilirsiniz. Ayrıca “Odaya” ve “Odadan” özelliği de var ama şu anda işe yaramadı.

Konu ile ilgili video Buradan Ulaşabilirsiniz.
Yazının Orjinal haline  Buradan ulaşabilirsiniz.
Revit Pure Ekibine teşekkür ederiz.  🙂

 

Yorum Yok

Yorum yapın